fbpx

Marka Tescili

Marka Nedir?

Bir işletmenin ürün/mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin ürün/mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan , kişi adları, sözcükler, şekiller, harfler, sayılar gibi her türlü işaretlerdir.

 

Neden Marka Tescili Yaptırmalıyım?

Marka Tescili Yaptırmak Zorunlu değildir. Ancak kullanmış olduğunuz markayı tescil ettirmediğiniz taktirde başka firmalar tarafından taklit edilebilirsiniz,Kullanmış olduğunuz marka Farklı firmalar tarafından tescil edildiğinde ise isim değişikliğine kadar gidebilirsiniz.

 

Marka Tescili Yaptırmamın Faydaları Nelerdir?

Marka tescili Türkiye sınırları içerisinde aynı sektörde işletmenizin ismine ortak çıkmaması için devlet nezdinde koruma altına almaktır.

 

Marka Tescilinde Hangi Sınıfları Seçmeliyim?

Türk Patent Enstitüsü Marka sınıflandırması 45 sınıftan oluşmaktadır. İşletmenizin hangi sınıfta yer aldığını öğrenmek için tıklayınız.

 

Türkiye’de markalar 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununa hükümlerine göre korunmaktadır. Markaların 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunun etkili korumasından yararlanabilmesi için TESCİLLİ OLMASI ZORUNLUDUR.

 

Ticaret unvanları ve İşletme Adları başka kanunlarla tescilli olsa bile, MARKA OLARAK TESCİL EDİLMEDİKÇE marka sayılmaz.

 

6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununu ile aşağıdaki önemli yenilikler getirilmiştir:

  • Hastane, Otel , Restaurant, Özel Okullar, Dershaneler, Yayıncılık, inşaat firmaları vs. gibi işletmelerin kullandığı HİZMET MARKALARININ tescil edilebilmesi.
  • İlan ve itiraz sistemiyle , benzer markaların mahkeme yoluna başvurmadan tescil işlemleri esnasında tescilinin önlenmesi ve ihtilafların çözümlenmesi
  • Yabancı kelimelerin marka olarak tesciline izin verilmesi.

 

Nasıl ki maliyeyle ilgili konularda bir MALİ MÜŞAVİRE, Hukuki konularda da bir avukata danışıyor iseniz; yukarıda bahsedilen risklerle karşılaşmamak için markalarla ilgili konularda da sürekli danışabileceğiniz BİR MARKA/ PATENT VEKİLİ FİRMAYI,  MARKA/ PATENT DANIŞMANINIZ olarak seçiniz.

Call Now Button
WhatsApp chat