fbpx

Alan Adı (Domain) Tescili

Açtıkları şirketin internet ortamında da varlık sürmesini isteyenlerin şirketleri adına alınmış bir web sitesinin sahibi olmalıdır. Web sitesinin şirkete ait olmasını sağlamak için alan adı (domain) tescili yaptırmak gerekir. Bu sayede markalarının veya şirketlerinin web dünyasında varlık sürdürmesini sağlayabilirler. Ayrıca sahip oldukları marka isminin kötü niyetli olarak kullanılmasını önleyebilirler.

Alan Adı Nedir

İnternette kullanılan web sitelerinin adı ve adresine alan adı denir. Alan adı sayesinde internet kullanıcıları kolay bir şekilde web sitelerine ulaşarak kullanmaya başlayabilirler. Alan adı olmadan web sitelerine ulaşmak mümkündür ancak bunun için IP numaralarını bilmek ve bu numaralardan yararlanarak arama yapmak gerekir. Farklı uzantılara sahip olarak alınan alan adları sayesinde internet kullanıcılarının farklı sayıları ezberleme durumları ortadan kalkarak kolaylıkla siteye ulaşmaları sağlanmış olur.

Şirket veya firma sahipleri eğer online olarak müşterilerine ürün ve hizmetlerini ulaştırmak istiyorlarsa web sitesine sahip olmaları gerekir. Bu web siteleri içinse marka isimlerine uygun olan alan adlarına sahip olmalıdırlar. Böylelikle markanın gerçek olduğu anlaşılırken prestij de sağlar. Marka ve alan adının uyumsuz olması insanların girecekleri siteden şüphe etmesine ve büyük oranda siteye giriş yapmalarına engel olur. Bu nedenle şirket sahiplerinin marka veya firma isimlerine uygun olan alan adlarına sahip web sitelerini kullanmaları gerekir.

Alan adları web sitesinin yapılma amacına ve kullanacak firma ve kuruluşlara bağlı olarak farklı uzantılara sahip olurlar. Bu uzantılar com, com.tr, net, org, edu ve gov uzantılarıdır. Ticari kuruluşlar içinse yaygın olarak com ve com.tr uzantıları tercih edilir. com.tr uzantısına sahip olan alan adlarının alınabilmesi için marka tescilinin de yapılmış olması gerekir.

Alan Adı Neden Alınmalıdır

İşletme sahiplerinin online satış yapmak veya internette yer almak istiyorlarsa alan adı almaları gerekir. Alan adını almaları markalarının veya işletme isimlerinin başkaları tarafından kullanılmasının önüne geçer. Böylelikle alan adı kullanılarak alınan sahte web siteleriyle insanlara ulaşanların şirketin müşteri kaybına neden olmasına engel olurlar.

Alan adının alınması ayrıca firmanın prestij kazanmasını sağlar. Çünkü markası adına alan adı almış bir web sitesini kullanmaları internet kullanıcılarının o siteyi güvenli görmesini sağlar. Bunun yanı sıra alan adları sayesinde markanın internetteki bilinirliliği artar ve daha geniş kitlelere ulaşması kolaylaşır. Dijital dünyada yer almaları sayesinde rekabet etme şansları artar.

Alan Adı Ücretleri

Alan adı tescil işlemleri için yetkili kurum BTK’dır. Ancak bu kurumun yetki verdiği firmalar tarafından alan adının alınabilmesi mümkündür. Alan adı ücretleri ise tercih edilen firmanın fiyat politikasına göre değişiklik gösterir. Fiyatlarda alan adının sahip olduğu uzantının com veya com.tr olması değişikliğin yaşanmasına neden olur. Güncel fiyatları firmamızdan öğrenerek alan adınızı satın alabilir ve tescil ettirebilirsiniz.

Alan Adı Tescili İçin Gerekli Belgeler

Şirketleri için web sitesi hazırlamak isteyen kişilerin alan adı tescil başvurusunda bulunmaları gerekir. Bu tescil işlemi sayesinde site ve marka koruma altına alınır. Alan adı tescilinin sorun yaşanmadan yaptırılabilmesi için bazı belgelerin hazırlanması gerekir. Bu belgeler;

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi (kimlik numarası yer almalı)
  • Şirkete ait ticari sicil belgesi, faaliyet belgesi, sicil gazetesi belgelerinden herhangi birisi
  • Patent kurumunun vermiş olduğu marka tescil belgesi veya tescil başvurusunun yapıldığını gösteren belge
  • Alan adı tahsis formu

Bu belgeler hazırlanarak alan adı (domain) tescili başvurusu yapılabilir. Ayrıca alan adının alacağı şirketin özelliğine göre ek belgeler gerekir. Başvuru esnasında alınmak istenen alan adı bildirilir ve alan adının daha önce alınıp alınmadığı araştırılır. Alan adı tescil başvurularının kabul eden kurum ise BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’dur.)

domain alımıAlan Adı Tescil Başvuru Şekilleri Nelerdir?

Web siteleri için alan adı almak isteyenlerin yararlanabilecekleri 3 başvuru şekli vardır Bunlardan ilki ad ve soy ad uzantılı alan adı için başvurmaktır. Ad soy ad uzantılı alan adı adsoyad.com.tr şeklinde alınabilecek bir alan adıdır. Bu adın alınabilmesi için BTK’ya başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisini göndermesi yeterlidir.

İkinci başvuru şekli ise marka başvurusu ve tesciliyle alan adı almaktır. Bu başvuru kendi arasında iki şekilde olur. Birincisi marka tescilinin kişi adı üzerine yaptırılmasıdır. Bu durumda başvuru sahipleri marka tescil belgelerini, kimlik fotokopilerini ve alan adı tahsis formunu doldurarak BTK’ya gönderebilirler. İkincisi ise marka tescilinin firma üzerine yapılmasıdır. Bu durumda ise başvuru sahipleri marka tescil belgesi ile firma sahibinin hazırlamış olduğu imzalı ve kaşeli alan tahsis formunu sunmaları gerekir. Bu başvurularla alınan alan adı markaismi.com.tr şeklinde olur

Alan adı başvuru şekillerinden üçüncüsü ise firma unvanı ile alan adı başvurusu yapmaktır. Bu başvurularda alan adı ve firma unvanını aynı olması zorunluluğu vardır. Başvuru içinse vergi levhası, ticaret sicil gazetesi ve firma yetkilisinin imzalayıp kaşelediği alan tahsis formu hazırlanmalıdır.

Alan Adı Tescili Nasıl Yapılır?

Ticari amaçlarla web sitesi kullanacak olan kişilerin alabilecekleri alan adları com.tr veya com uzantılı olur. com.tr uzantılı alan adlarının alınabilmesi için öncelikle marka tescilinin yapılması zorunluluğu vardır. Türk Patent Kurumu’na başvurunun yapılması ve markanın tescil edilmesi sonrasında com.tr uzantılı alan adı için başvuru yapılabilir. BTK’ya yapılan başvuru 10-15 içerisinde sonuçlanarak alan adının kullanılmaya başlanması sağlanabilir. Ancak domainin alınabilmesi için evrakların tam bir şekilde BTK’ya teslim edilmesi gerekir.

Alan Adı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Marka veya firmaları için alan adı almak isteyenlerin alan adı belirlerken bazı konularda dikkatli davranmaları gerekir. Alacakları alan adı markalarının kimliği olacağından doğru seçim yapmaları önemlidir. Kişiler alan adı seçerken şunlara dikkat etmelidir;

  • Yazımı kolay ve anlaşılabilir isimleri tercih etmelidir.
  • Firmayı veya markayı yansıtacak kelimeler yer almalıdır.
  • Patent ve telif araştırması yapıldıktan sonra alan adını belirlemelidir.
  • Verilen hizmete uygun alan adı uzantısı seçilmelidir.
  • Kolay okunabilmesi ve kullanılabilmesi için alan adında tire, rakam veya sembollere yer verilmemelidir.
  • Uzun süre kullanılabilecek özelliklere sahip alan adı alınmalıdır.

Bu konulara dikkat ederek alan adınızı belirleyebilir ve tescil başvurusunda bulunabilirsiniz. Tescil işlemlerinizde danışmanlık almak isterseniz firmamızı tercih edebilirsiniz. Firmamız alan adınızın belirlenmesi, alan adı başvuru evraklarının hazırlanması, alan adı araştırması, başvurunun yapılması ve hosting değişikliği gibi alanlarda sizlere hizmet verir.

WhatsApp chat
Call Now ButtonHemen Ara